Francesco Cavalli

Francesco Cavalli

(1602- 1676)

 

Bir İtalyan erken barok dönemi bestecisidir. Asıl adı Pier Francesco Caletti-Bruni olup kendisine mali destek sağlayan Venedikli soylu olan Cavalli ismi ile bilinmektedir.

1616′da Venedik’te San Marco Bazilikası koro şarkıcısı olarak müzik kariyerine başladı; 1639′da aynı kurumda birinci orgcu oldu ve 1668de şapel-master olarak bu kurumun en yüksek müzik mevkiine geçti. Bu kadar uzun süren bir kiliseye bağlı müzik kariyerine rağmen Cavalli bir opera bestecisi olarak bilinmektedir.

Venedik’te ilk opera evi açıldığı zaman 1639da opera sahnesi için “Le nozze di Teti e di Peleo (Teti ve Peleo’nun Evlenmesi)” adlı ilk eserini besteledi. Bundan sonra Venedik’te bestelenen ve yayımlanan eserleriyle büyük ün kazandı. 1660da Serkeş adlı kendi bestelediği opera eserinin Fransa’da ilk yapımı için Paris’e davet edildi. 1662de “Ercolle Amante (Seven Herkül)” eserinin Louvre Sarayı’nda Fransız Kralı XIV. Louis’in evlenme töreni için yapımı dolayısıyla yine Paris’i ziyaret etti. 1676′da 73 yaşında Venedik’te öldü.

Cavalli, opera seyircisine yeni gelişmekte olan yeni tür opera sanatı müziği türünü beğendirip sevdirmesi dolayısıyla, olasılıkla kendi kuşağının en önemli bestecisidir. Bu türü ilk ortaya çıkaran Claudio Monteverdi’nin büyük sayıda müzik enstrümanları gerektiren ve bu nedenle operanın ancak belli önemli merkezlerde odaklanmasına neden olan yaklaşımı aksine, birçok küçük sayıda seyirci ihtiva eden opera kitlelerinin sınırlı kaynaklarına uygun “basso continuo” tipi yaylı sazlar orkestrası ile Cavalli’nin operaları bu yeni opera sanatının Avrupa’ya yayılmasına büyük bir destek olmuştur.

Cavalli’nin 33 opera eseri bestelediği ama ancak günümüzde bunlardan 27si Venedik Sen Marko kütüphanesinden Nazionale Marciana arşivinde korunmuş olması dolayısıyla elimize geçmiştir. Bazı operalarının kopyaları da diğer arşivlerde bulunmaktadır. 9 tane opera eseri daha ona atıf edilmiştir; ama müziği kaybolduğu için bu atıfları kesinleştirmek imkânsız bulunmaktadır.

Operalarına ek olarak, Cavalli Venedik polikoro tarzı ile bir “Magnificant” ayini, daha tutucu bir tarzda diğer kilise koro müziği ve bazı enstrümantal müzik bestelemiştir.

KARABUDAK TUNCER

Facebook Login

You must be logged in to post a comment Login