Achille Claude DEBUSSY

Achille Claude DEBUSSY

Fransız besteci.Saint-Germainen-Laye’de doğmuştur.10 yaşında  iken Paris konservatuarına  girmiş, Marmontel ‘ den piyano, Lavignac ‘tan solfej, E.Durand ’ dan  armoni, Franck ’ tan  org, Guiraud ’ dan kompozisyon dersleri  almıştır.1884 ‘ te l’Enfant Prodigue   adlı kantatı  ile Roma ödülünü kazanmış, dolayısıyla İtalyan müziğini yakından tanıma fırsatını elde etmiştir.Baron Meck ‘ in daveti üzerine  Moskova’ya giden besteci orada Rus bestecileri ile  tanışmış, Viyana’da rastladığı Wagner ile yakın arkadaşlık kurmuştur.Çekingen tabiatı yüzünden  daima gösterişten uzak durmuş, Lily Texier adlı genç bir kızla  evlenerek, en güzel  eserlerini  bu  evliliğin ilk yıllarında vermiştir.

DEBUSSY, Fransız müziğine İzlenimciliği (Empresyonizm) getiren ve XX. yüzyıl başlarında yeni tarzın temellerini  atan bir bestecidir. Büyük orkestra parçalarından ziyade küçük vokal eserleriyle şöhret yapmıştır.1918 de  Paris’te  kanserden ölmüştür. Eserlerinden bazıları:

Si minör senfoni, Printemps ( korolu süit ) , Rhapsodie ( Saksafon ve orkestra için ) , La Mer, Pelleas et Melisande (opera) , ses ve piyano için birçok  eser bestelemiştir.

KARABUDAK TUNCER

Facebook Login

You must be logged in to post a comment Login